Gwent Kart Yapım “Crafting” Rehberi

GİRİŞ

Team Duello kart yapım ”crafting” rehberine hoş geldiniz.

Gwent oyununa ilk başlayan hemen her oyuncu güçlü deste kurabilmek için kart eksikliği sıkıntısı yaşar. Gwent bu sıkıntıyı azaltmak için “scrap” sistemini kullanmaktadır. Yeteri kadar kaynağı olanlar istediği her kartı yapabilir. Ancak “scrap” kaynağı oyunda o kadar kolay birikmemektedir. Bu nedenle oyuncu, kısıtlı kaynağını en doğru nasıl kullanması gerektiği ile ilgili bir bilene sormak ihtiyacı duyar. İşte bu rehberin amacı da budur: “Scrap” leri harcarken öncelik vermeniz gereken kartları sıralamak.

Gwent’e yeni başlayan oyunculara tavsiyemiz kartları yaparken baştan tek bir faction’e odaklanmaktır. Ancak giderek güçlendikçe oynadığınız faction sayısını yavaş yavaş arttırmanızı öneririz. Hatta oyunu iddialı oynayanlar bir süre sonra her faction da kuvvetli desteler oluşturma ihtiyacı hissedecektir. Bu nedenle “scrap” sıkıntısı oyunda uzun bir süre devam edecektir. Biz de bu mantığı dikkate alarak her faction için 5 legendary, 3 epic ve 3 rare kart seçtik. Her faction için öncelikli olarak aşağıda önerdiğimiz kartlara “scrap” harcarsanız pişman olmazsınız. Ayrıca fıçı açılışlarında size verilen 3 kart seçeneği de bazen insanı kararsız bırakabilir. Böyle durumlarda da bu rehbere bakabilirsiniz.

Bu rehber Eylül 2020 ‘de hazırlanmıştır ve en son çıkan set Master Mirror’dır. Yeni setler eklendikçe biz de bu listeyi güncelleyeceğiz.

Ayrıca bu rehberin İngilizce dilinde anlatımını Team Duello’nun youtube sayfasında bulabilirsiniz:

MONSTERS

En iyi legendary kartlar:

1) Auberon (evolving card) : Oyuna geldiği zaman çok geniş olmayan bir havuzdan genelde işinize yarayacak bir bronz birim seçmek bu kartı çok güçlü hale getiriyor. Özellikle de toplam getirdiği puanın 2 karta bölünmesi oyuna katkısını daha da önemli hale getiriyor. O nedenle neredeyse tüm Monsters destelerinde (Keltulus haricindeki) Auberon u görmekteyiz.

2) Yghern: Bir Monsters klasiği. 10 provizyona 13 puan. Özellikle de kırmızı para sizde ise sayesinde rakibi her zaman avlama şansı veriyor. Her ne kadar hasar kartlarına karşı kırılgan olsa da en kötü ihtimal son round’da kuzeni Ozzrel (başlangıç setinde var) tarafından sindirilebilir. Geri dönüşüme uygun, tam bir çevre dostu.

3) Haunt: Monsters “consume” senaryosu sadece Overwhelming Hunger lider yeteneği için uygun gibi gözükse de başka lider yeteneklerinde de karşımıza çıkmakta. Ancak bu kartı yapmayı düşünüyorsanız devamında Miruna ve Detlaff Hşgher Vampire ‘ı da “yapılacaklar” listenize eklemekte yarar var.

4) Naglfar: Monsters faction’ın altın kart “tutor” u. Stratejik kullanıldığı taktirde hem kullandığınız round için işinize yarayabilecek bir kart bulabilirsiniz. Hem de bir sonraki round için güçlü bir kart çekmeyi garanti altına alabilirsiniz. Wild hunt temalı desteler dışında da sık sık kullanıldığını görebiliyoruz.

5) Cave Troll: Açıkçası çok çok güçlü bir kart değil. Genelde Keltulus veya Orianna gibi kritik kartları korumak için kullanılıyor. Ancak birden fazla destede kullanılabildiği için Troll u bu listeye son seçenek olarak dahil ediyoruz.

En iyi epic kartlar:

1) Golyat: 8 provizyona 10 puan. Ve dezavantajı da çok büyük değil. Hatta bazı durumlarda rakip yok etmek bile istemeyebilir. Deathwish kartı olduğu için Haunt senaryosunu da tetikleyebiliyor. Otomatik eklenmesi gereken Monsters kartlarından biri.

2) Adda Strigga: Dominance sizde olduğu müddetçe 7 provizyona 9 puan getirmekte. Hatta rakibin motor kartlarından bir tanesini de yok ediyorsa size büyük avantaj getirecek bir kart. Düşünmeden yapabilirsiniz.

3) The Beast / Apparian Phantom : Son seçenek 2 kart tarafından paylaşılmakta. Her ikiside güçlü motor kartı. Beast size roundu kazandırabilecek kadar güçlü. Phantom ise daha güvenilir ve esnek bir kart. En azından birinin koleksiyonunuzda olması şart.

En iyi bronz kartlar:

Endraga Larva: Oyundaki en iyi 5 provizyon kartlarından biri. Çılgın uzun round potansiyeli bulunmakta, hem de 2 kart ile. O nedenle bir çok kez rakibin larvaları öldürmek için seferber olduğuna şahit oluyoruz. Hiç düşünmeden scraplerinizi kullanın.

Bruxa: Destenizde 4 provizyon açığınız varsa Bruxa bir çok kez tercihiniz olacaktır. Kanatma özelliği çok işinize yaramayabilir. Ancak savaş sahasına 1 adet daha thrive birimi eklemek uzun vadede işinize yarayacaktır.

Wild Hunt Bruiser: Master mirror seti Monsters a Drowner alternatifi bir hareket birimi getirdi. Frost ile uyumlu olması ve Auberon ile etkileşimi olması da cabası. Bir çok monsters destesinde 1 adet görmekteyiz. Master mirror fıçılarından çıkmadıysa 50 scrap e değer.

NILFGAARD

En iyi legendary kartlar:

1) Braathens: 10 parmağında 10 marifet. İhtiyacınıza uygun bronz casus kartı seçtirdiği gibi üzerinde assimilate etiketi var. Gelecekte bronz casus kartları eklenmedikçe Braathens hemen hemen her Nilfgaard destesine girer.

2) Usurper (evolving card): Öncelikle size garanti 12 puan getirmekte. Buna ek olarak asker ve casus sinerjileri mevcut. Devotion oynuyorsanız Masquerade Ball ile beraber kullanıldığında değeri daha da artmakta.

3) Vincent Van Moorlehem: Nilfgaard ın en önemli tehdit kartı. Oyunda bir sürü statü kartı bulunduğu için her zaman öldürecek iyi bir hedef bulabilmekte. En kötü ihtimal kendiniz başka kartlar ile statü verebilirsiniz.

4) Yennefer’s Invocation: Oyundaki en iyi kontrol kartlarından biri. Dilerseniz rakibin kartını çalıp bir sonraki round kulanın, dilerseniz son söz olarak rakibin yüksek puanlı birimini uçurun.

5) Masquerade Ball: Oyundaki en korkulan senaryo kartı. Hem size 2 kez zehir imkanı vermekte hem de oyuna fazladan 2 birim koyabiliyorsunuz. Ancak Ball destesi kuracaksanız başka kartlar da yapmanız gerekiyor. Eğer scrap miktarınız az ise 6 numaralı seçeneği tercih edin.

6) Ramone Tryconnel: Elinizdeki bronz askerlerden birini kopyalamak hafife alınacak bir hamle kesinlikle değil. Özellikle de kopyaladığınız asker diğer kartlar ile sinerji oluşturuyorsa. (Bu bonus seçenek Masquerade Ball oynamak istemeyenler için)

En iyi epic kartlar:

1) Van Moorlehem’s Cupbearer: İster zehir kullanın ister temizleme (purify). Her ikisi de işinize çok yarayacak.  Assimilate yeteneği de bonus

2) Roderick of Dun Tynne: Bu casus birimi destenizdeki istediğiniz altın kartlara erişiminizi sağlamakta. Ayrıca M. Ball ve Coup de Grace ile de uyumlu

3) Hefty Helge: Oynandığı zaman rakipte panik havası yaşatan bu karta ek olarak destenize 3-5 taktik kartı koyun, keyfini çıkarın

En iyi bronz kartlar

Ard Feann Tortoise: Nilfgaard ın proaktif ve yüksek puanlı kart oynama sıkıntısına çözüm getirebilen bir kart.

Ard Feann Crossbowman: Bu kartı ı takiben her oynadığınız asker makineli tüfek etkisi yaratabilir. Özellikle de Ramon ile kopyalamışsanız.

Van Moorlehem’s Hunter: 4 provizyona dünya kadar iş yapıyor. Kilit veya kanama seçeneği. Ayrıca aristokrat etiketi taşıyor.

NORTHERN REALMS

En iyi legendary kartlar:

1) Amphibious Assault: Belki de oyundaki en iyi legendary kart. 2 kez istediğin birim kartını aramak ve düşük provizyonlu olanların gücünü arttırarak oyuna getirebilmek… Bu kart basıldığından beri NR oyundaki en güçlü factionlardan biri.

2) Prince Anseis: Uprising lider yeteneği çıktığından beri banko kart haline dönüşen prens Shield Wall un çıkması ile tanrı statüsüne ulaştı diyebiliriz. Artık 1 adet kalkan lider kullanımı ile düelloda 14 güce kadar birimleri aşağı alabiliyor.

3) Viraxas (evolving card): NR ın evrim geçiren kartı diğer benzerleri kadar güven vermeyebilir. Ancak order hedefi bulduğu taktirde oyunu kazanmanızı sağlıyor.

4) Bloody Baron: NR destelerinin temel taşı Baron halen bir çok destenin vazgeçilmez kartı. Bunun nedeni her zaman “reset” için ya sizde ya da rakipte hedef mevcut.

5) Falibor: NR ın uzun süredir en iyi kartı olarak görülen Falibor biraz popülerliğini kaybetti. Ancak yine de oynandığı zaman önemli avantaj getiren bir kart.

En iyi epic kartlar:

1) Egmund: İster Drummer gibi sağındaki birimin gücünü her tur 1 arttırır. İster 3 hasar verir. Diğer “sabır” kartları gibi gayet güçlü. Scrap harcamaya değer.

2) Voymir: Destenizde birbiri ile aynı birimler (Kaedweni Sergeant, Blue Stripes Commando gibi) kullanıyorsunuz Voymir otomatik eklenmesi gereken bir kart.

3) Vincent Meis: Metaya göre popülerliği değişen bir kart. Yeşil sağlık olmayan büyük birimlerin gücünü 1’e indirmek hafife atılacak bir güç değil. Koleksiyonunuzda bulunmasında yarar var.

En iyi bronz kartlar:

Kerack Frigate: Her tur 2 puan üretebilen bir bronz kart şüphesiz bu listede bulunması gerekir. NR oynayacaksanız en az 1 adet destenizde bulunması şart.

Radovid’s Royal Guards: Bu kartın kullanılmadığı NR destesi yok gibi. Yeşil sağlık teması ile tam uyum içinde olan harika 4 provizyonluk bir kart.

Aedirnian Mauler: Kaliteli proaktif bir kart. Falibor için de ön hazırlık yapabilir.

SCOIA’TAEL

En iyi legendary kartlar:

1) Forest Protector: Symbiosis ve spell teması popüler iken bu kart desteleriniz için en iyi seçim. Nature’s Rebuke ile olan etkileşimi müthiş.

2) The Great Oak: Klasik ST kartı halen en güçlü kartlardan biri. Uzun sıra oluşturmanın getirdiği en büyük kazanç.

3) Novigradian Justice: Zaten sık kullanılan bu çift renk kart Mahakam Volunteers e gelen buff ile banko kartlardan biri oldu. Ayrıca Congregate SY destelerinde de yer bulabilir. 1 taşla 2 kuş yani 🙂

4) Fauve: Nature kartlarını istediğin gibi çekebilmek şu anki metada çok değerli. O nedenle Fauve ı hiç düşünmeden yapabilirsiniz.

5) Call of the Forest: Fauve natüre kartı arıyorsa bu kart ile istediğiniz ST birimini arayabiliyoruz. Deste istikrarı açısından çok önemli. O nedenle birçok destede yer bulan bir kart. Benzer şekilde Isengrim’s Council ı da tavsiye ederiz.

En iyi epic kartlar:

1) Dunca: ST ile oynamaya niyetlendiğinizde ilk yapacağınız kart. Özellikle de ilk tur üzerine Tactical Advantage atıldığında tutulmaz oluyor.

2) Treant Boar: Savaş sahasında cevap verilmediği taktide çok güçlü bir motora dönüşebilmekte. Bir çok kez 7 provizyonun üzerinde değer alabilirsiniz.

3) Harald Gord: Special kart ağırlıklı destelerin bitirici kartı. Ancak böyle bir deste kurmayacaksanız, pas geçebilirsiniz. Not: aynı zamanda Syndicate desteleri de kullanabilir.

En iyi bronz kartlar

Hamadryad: Nature’s Gift lider yeteneği ile bu kart, altın kart kadar değerli hale dönüşüyor.

Mahakam Volunteers: Novigradian Justice ile etkileşimi bu karttan 2 tane koymayı zorunlu hale getiriyor.

Tempering: ST de en sık kullanılan bronzlardan biri. Değeri çok yüksek olmasa da natüre kart ihtiyacını karşılıyor.


SKELLIGE

En iyi legendary kartlar

1) Blood Eagle: Master mirror setinden sonra Blood Eagle in girmediği tek SK destesi herhalde Alchemy dir. İstediğiniz savaşçı etiketli birimi 2 kez arayabilme özelliği bu kartı NR ın Amphibious Assault kartı ile oyunun en güçlü 2 echo kartı yapıyor. Kart 2 kez nerf yedi ama halen çok güçlü.

2) Harald An Craite (evolving card): 1 numara için söylediğimiz şeyler Harald için de geçerli. Kaç kez gücünü azaltmaya çalışsalar da halen SK nin en kuvvetli kartlarından biri. Mezarlıktan “istediğiniz” kartı çekmek Auberon a kıyasla Harald ı güç sıralamasında 1 adım öne taşıyor.

3) Morkvaarg Heart of Terror: Oyundaki en iyi “reset” kartlarından şüphesiz. Ancak banko kart tam olarak sayılamaz çünkü bazı destelere karşı sadece 6 (5+1) puan değer getiriyor. O yüzden meta daki destelere bağlı olarak kullanım sıklığı her hafta değişmekte 😊

4) Hemdall: Skellige nin uzayan sıralara karşı ilacı. Özellikle de Blood Eagle ile ihtiyaca göre bulmak eskiye kıyasla daha kolay.

5) Wild Boar of the Sea: Rakibin savaş sahasında bolca birim varsa ilaç gibi geliyor Wild boar gemisi. SK nın hasar verme teması ile de son derece uyumlu. Şu an tek dezavantajı metada savaşçı kartlarının tercih edilmesi. Bu nedenle bu karta bazen yer kalmayabiliyor.

En iyi epic kartlar:

1) Herkja Drummond: Tam SK temasına uygun bir “sabır” kartı. İyi bir kart olduğu için doğal olarak yok etme kartlarını mıknatıs gibi üzerine çekiyor.

2) Skjordal Drummond: Devotion ve savaşçı teması oynuyorsanız banko olması gereken bir kart. Özellikle son round da çok ama çok etkili.

3) Gremist: Skellige kartlarını yeni toplamaya başlamışsanız Gremist i yapmanız şart. Oyundaki en iyi purify kartlarından. Şu an savaşçı teması popüler olduğu için biraz kenara itildi ama yine de meta destelerinde ismini görebiliyoruz.

En iyi bronz kartlar

An Craite Raiders: Terbiyesizlik düzeyinde iyi bir kart. 5 provizyon için dünyanın işini yapıyor. Özellikle son round da birçok altın karttan daha iyi.

Turseach Invader: Veteran özelliğinden dolayı Raiders gibi son round da daha etkili bir kart. Bu iki kart sayesinde artık SK son roundu kısa oynamaktan korkmuyor.

An Craite Greatsword: Eski dostumuz greatsword son yamada başkalaşım geçirdi. Eskisi gibi oyunu kazandıracak kadar şişmeyebilir ama açıkçası şu an ki hali eskiye kıyasla daha fazla güven veriyor. Hem de rakiplerin “rage quit” yapmasına gerek kalacak kadar nefret dolu ortam oluşturmuyor..

SYNDICATE

En iyi legendary kartlar

1) Jacques (evolving card): Syndicate ın evrim geçiren kartı da son gelen buff (spender olması) ile evrim geçirdi ve değişmez bir SY kartı oldu. Artık sadece Congregate destelerinde değil aynı zamanda klasik Passiflora destelerinde de kendini göstermekte.

2) Passiflora: Klasik Syndicate oynamak istiyorsanız bu senaryo kartı olmadan kazanmanız mümkün değil. O nedenle yapılması gereken temel SY kartlarından biri.

3) Azar Javed: 1 yerine 2 defender yaratması onu diğer arkadaşlarından ayrı kılmakta. Genelde klasik SY destelerinde görsek de zaman zaman Congregate destelerinde yer bulabilmekte.

4) Philippa Eİlhart: Oyundaki belki de en önemli denge değiştiren kartlardan biri. Klasik Syndicate destelerinin banko kartı. En önemlisi rakibi sürekli “ya Philippa oynarsa” diye strese sokmakta.

5) Flying Redanian: Dikkatli oynandığı taktirde her round size 3 puan getirebilecek bir kart. Klasik SY destelerinin bir başka “olmazsa olmaz”larıdan.

En iyi epic kartlar:

1) Saul De Navaratte: Durdulmazsa zıvanadan çıkan bir kart. Tek başına Syndicate oyuncusuna round kazandırabilir.

2) Lieutenant Von Herst: Bu kartı hem klasik Syndicate hem de Congregate destelerinde görebiliyoruz. Rakibin 5 hasar kartını saklayacağı bir başka “motor”.

3)  Adalbertus Kalkstein: 2 altın olduğu müddetçe istediğin kadar purify edebiliyorsun. Hem de senaryo için gerekli “blindeye” etiketine sahip. Çekinmeden scrap harcanabilecek bir kart.

En iyi bronz kartlar

Street Urchins: Her klasik SY listesinde banko 2 adet konulan bir kart. Hem para getirme hem de harcama yeteneğine sahip. “Blindeye” olması da cabası.

Fisstech Trafficker: İster rakibin birimini zehirle ister kendi birimini. Esnek kullanımı sayesinde 4 provizyonun hakkını veren bir kart. Yine her klasik SY listesinde 2 adet görüyoruz.

Sly Seductress: Hidden cache lider yeteneği dışında kalan her Passiflora destesinde 5 provizyonluk bronz ve Blindeye eksiğini kapatan bir kart. Sürekli şişmesi rakibi cevap vermeye zorlayan son derece kaliteli bir “rare” bronz.


NÖTR KARTLAR

En iyi legendary kartlar

1) Oneiromancy: İstediğiniz her kartı oynamanız sağlayan bu kart şüphesiz oyunun en iyi tutoru. Yüksek provizyon maliyeti olabilir. Ancak unutmayın ki 2 kez oynama şansınız var. Tek dezavantajı bu kartı kullandığınız için devotion yetenekli birimler devre dışı kalmakta. (her nötr kart için geçerli elbette)

2) Korathi Heatvwave: Sorgusuz sualsiz her kartı yok eden (hatta mezara bile göndermeyen) bu kart özellikle büyük birimlerin cirit attığı şu an ki metada son derece değerli

3) Magic Lamp: 1 adet nötr srategem yapma hakkınız varsa bunu Magic Lamp yapmak için kullanın. Tactical Advantage dan sonra en sık 2. kullanım gören strategem.

4) Ciri: Nova: Son derece orijinal bir tasarıma sahip olan bu kart için özel deste kurmanız gerekiyor. Eğer öyle bir niyetiniz yoksa bu projeyi şimdilik rafa kaldırın.

5) Triss: Telekinesis: İlk bakışta çok matah görünmeyen bu kart özel destelerde çok değerli olabiliyor. Özellikle de fıçıdan çıkarsa tereddütsüz seçin.

En iyi epic kartlar:

1) Marching Orders: Taktik etiketi taşıdığı için Nilfgaard destelerinde bu kart yer bulabilmektedir. Özellikle bazı etkileşimleri gerçekleştirmek için anahtar bir kart olabilir.

2) Bekker’s Rockslide: Destenizde hasar kartları yetersiz kalıyorsa bu kart rakibinizde sürpriz etkisi yaratabilir. Fıçı açılışında çıkarsa kaçırmayın.

3) One-Eyed Betsy: Ayaklı stunning blow kartı özellikle de Master mirror da gelen üzerlerinde 1 zırh taşıyan kartlara karşı güzel cevap olabiliyor.

En iyi bronz kartlar:

Pellar: Özellikle de NR gibi purify sıkıntısı çeken desteler için ilaç olabilir. Tek bir numune yeterli. Muhtemelen fıçılardan zaten düşecektir.

Pact: Özellikle az birim bol özel kart oynayan desteler için ideal bir kart. Adrenaline Rush kadar puan getirmiyor. Ancak daha güvenilir.

Squirrel: Echo kartları için “tech” kartı. Kullanımı çok sınırlı olduğunun altını çizmek lazım. Elinizde 1 adet olması yeterli.

Önerilen makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir