Gwent Meta Raporu : Eylül 2020

Öncelikle Hoşgeldiniz ! Meta Raporumuzun Eylül ayında, Master Mirror expansionunun 3. ayındayız. Bu ay yenilenen liderlerin oyuna yeni bir soluk getireceğini düşünmüş olsak da bizce pek öyle olmadı.

Tepedeki isimlere baktığımızda halen daha Skellige ve Northern Realms’ı görüyoruz. Yeni gelen Shieldwall lideri ile düello yapan kartlar o kadar güçlendi ki liderler duyurulduğu andan itibaren herkes NR’ın en tepeye kazık çakacağından emindi. Nitekim öyle de oldu fakat yanında kendisi gibi ufak çaplı dönüşümler geçirmiş Skelligeyi de ihmal etmedi.

Yeşil faction’a baktığımızda ise yeni bir Symbiosis ve Harmony lideri görüyoruz. Her ne kadar Harmony eski özelliğine kavuşmuş olsa da Mystic Echo’nun yokluğunda pek de ön plana çıkamadı. Nature’s Gift’e gelecek olursak da farklı kartların etrafında farklı destelere adapte edilmeye çalışan Special odaklı desteler sonunda kendilerine uygun bir lider bulmuş oldu. Öte yandan Nilfgaard’da hypertin ‘ e dayalı güverteler oluşmuş olsa da İmparatorluğun asıl gücü halen Maskeli Balo ve zehir paketinde.

Monsters ve Syndicate ise bu ayın kaza kurşununu yiyenler oldu. Her zaman ki gibi kaş yaparken göz çıkaran CDPR, ethereal nerfü yetmemiş olsa gerek, Monster’ın hali hazırda kazanma koşulu olan bir kaç kartı daha zayıflatarak anahtar deliğinden gördüğü meta listelerinin tamamen dışına itmiş oldu. Syndicate ise değişen meta şartlarına uyum sağlayamadığı için şuana kadar pek tercih edilmedi.

Meta raporumuz ay ilerlediği müddetçe ilerleyecek ve değişecek. Bu değişimler sonucunda olabilecek en rafine hale geldiğinde bizde onu güncellemeyi bırakacağız. Şikayetleriniz, önerileriniz ya da sorularınız var ise Discord sunucumuzdan bize ulaşabilirsiniz.

Northern Realms, Shieldwall - Tripleduel

Lider yeteneklerine gelen güncellemeden şüphesiz en çok nasibini alan fraksiyon NR oldu. Shieldwall sayesinde Duel kartlarınız ile beraber rakip motorların büyümelerine fırsat vermeden onları alaşağı edebilir yada kendi motorlarınızı ölümden uzak tutabilirsiniz.

Artılar :

• Çok yönlü lider yeteneği sayesinde enginelerinizden ve removallarınızdan fazladan verim alabilirsiniz.

• Güçlü bronz paketi ve AA yardımı ile R1’de zorlanmadan üstünlük kurabilirsiniz.

Eksiler :

• İnceltme ve tutor yetersizliklerinden doğan tutarlılık problemleri.

• Zehir ve benzeri kaldırma araçlarına karşı dayanıksızlık.

Alternatifler :

War Elephant, Queen Adalia, Reynard Odo

Skellige, Blaze of Glory - Warriors 'and pirates

Muhtemelen tüm Gwent tarihinin en iyi değişim geçiren kartı Greatsword eskisi gibi rahatsız edici bir oynanış mekaniği sunmaktansa stratejik yönelime uygun bir kart haline geldi. Öte yandan Pirate tagi eklenen pek çok bronz kart ile beraber Holger’da sonunda iyi bir karta dönüşmüş durumda. Rage of the Sea lideri ile de denemek isterseniz burada.

Artılar :

• Pek çok kaldırma aracı sayesinde fazla büyük birimleri ve motorları yok edebilirsiniz.

• Genelde teker teker vuran bir yapıda olduğu için kalkanları hızlıca deşerek Shieldwall’a rakip olabilirsiniz.

Eksiler :

• Kaldırma araçları genelde büyük rakipleri hedeflediğinden swarm destelere karşı zorlanabilirsiniz.

• Yeterince Proaktif kart bulunmamasından ötürü bazen kartları düşük verimlilik değerlerinde oynamanız gerekebilir.

Alternatifler :

Svalblod Totem, Skjall, Gremist

Scoia'tael, Nature's Gift - Symbiosis Control

Special odaklı Scoia’tael desteleri Master Mirror expansionunun başından beri fraksiyonun en gözde oyun tarzını oluşturuyor. Fakat bu aya dek tamamen speciallara yönelik bir lider yeteneği bulunmamasından ötürü gerçek bir kargaşaydı. Nature’s gift ile beraber destenin temel mantığını çevreleyen kartların etrafında inşa edilen bu yeni deste sonunda Gord odaklı en rafine Scoia’tael destelerinden bir tanesi.

Artılar :

• Olağanüstü kısa round gücü.

• Yüksek tempolu kartlar yardımıyla bleed potansiyeli.

Eksiler :

• Uzun kaldırma araçlarına karşı dayanıksızlık.

• Uzun roundlarda diğer birçok deste karşısında yeterli puana ulaşamama ihtimali.

Alternatifler :

Shaping Nature, Treant Boar, Sage

Monsters, Overwhelming Hunger - Frost Haunt

Bu ay Monsters fraksiyonu ciddi darbeler almış olsa da geçen ay gösterdiği muazzam performansını birazda olsa halen devam ettirebilecek bir destesi var. Auberon’a gelen zayıflatmanın açığını Foglet’ın aldığı güçlendirme ile kapamaya çalışan bu deste her ne kadar NR ve Skellige ile mücadele edebilecek olmasa da fena olduğu söylenemez.

Artılar :

• Kırmızı parada yüksek tempolu kartlar ile winning-on-even potansiyeli.

• Kısa ve uzun roundlarda performans gösterebilecek dengeli paketler.

Eksiler :

• Miruna ve Manticore iyi tehditler olsa da kontrol araçlarının eksikliği.

• Uzun birimleri cezalandıran kartlara karşı dayanıksız.

Alternatifler :

Ge’els, Ard Gaeth, Werecat, Wild Hunt Rider

Nilfgaard, Tactical Decision - Double Ball

Imperial Formation’un aldığı zayıflatmanın ardından yeni gelen lider yeteneklerinin de Nilfgaard için çok parlak olmaması onu eski liderlerden birisine Imposter’a yöneltti. Fakat konu Double Ball olduğunda tutarlılık kelimesinin ifade ettiği anlam ciddi derecede artıyor. Dolayısıyla yeni Tactical Decision’un bu konudaki yardımı bir hayli önemli.

Artılar :

•İnceltme araçları ve gelişmiş tutor seçenekleri.

Removal bolluğu sayesinde NR ve ST gibi üst sıralardaki destelere ters gelebilir.

Eksiler :

• Proaktif kart eksikliğinden kaynaklanan düşük verimlilik ihtimali.

• Bomb Heaver veya Heatwave gibi Artifact kaldırma araçları.

Alternatifler :

• Vincent, Leo Bonhart, Joachim

Syndicate, Congregate - Firesworn Swarm

Sacred Flame’e gelen muazzam ölçüdeki güçlendirmenin ardından sonunda Firesworn Swarm arketipi oynanabilir hale geldi. Crime kartlarının sağladığı ekstra kontrol ile Ulrich – Fallen Knight ikilisinin oluşturduğu motorlar bu desteyi güçlü kılan unsurlar. Ayrıca yüksek tutarlılık da cabası.

Artılar :

• Esnek oyun planı, uzun veya kısa roundlarda işlevsel.

• Tutarlılık. Banka ve Excom’un yanı sıra kazanma koşullarından birisi olan Dies Irae’nin Ferko tarafından çekilebilmesi.

Eksiler :

• Güvenilir kontrol aracından yoksun.

• Çok uzun roundlarda kontrolsüz çoğalabilme durumu, bildiğimiz manada sahip olduğu tek spender Jacques olduğu için bazen paranız boşa gidebilir.

Alternatifler :

• Novigradian Justice, Harald Gord, Halfling Safecracker.

Önerilen makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir