Gwent Terimler Sözlüğü


Archetype / Arketip : Gwentde desteleri sınıflandırmak için genelde onların içeriğine ve oynanış stiline bakılır. Bu stile göre Gwent için belirlenen çeşitli deste tiplerinden bir veya birkaçı içine dahil edilir. Gwent için bazı arketipler : Midrange, Control, Swarm, Engine

Baiting / Yemlemek : Gwent kart oyunları içerisinde blöfün en yoğun olanlarından birisi. Rakiplerinizi güçlü birimleri ortadan kaldırmamaları için ikna etmeye ihtiyaç duyarsınız, bunun içinde birtakım başka birimleri rakibinizin removalını kullanması için feda edersiniz.

Blue Coin / Mavi Para : Oyuna ilk başlayan oyuncudur, Başlangıç strategemi avantajından yararlanabilir.

Bleeding / Kanatma : İlk roundu kazanan oyuncuların destelerinin kısa roundlarda daha güçlü olması sebebi ile veya rakiplerinin kazanma koşullarının kendisini için tehdit oluşturduğu durumlarda 2. round belirli bir noktaya kadar pas geçmeden oynamaya devam etmektir.

Brick : Oyundaki birtakım kartların çalışma şartlarını tam olarak yerine getirilmediği durumlarda ortaya çıkan verimsizlik durumuna verilen addır, örnek vermek gerekirse Ermion kartını kullanan bir deste oynadığınızı farzedelim. Ancak destenizde hiç Alchemy kartı kalmamış olsun. Dolayısıyla Ermion size yalnızca 2 puan sağlamış olur. Bu durumda Ermion bricklenmiş olur.

Carryover : Oyunun sunduğu birtakım imkanlarla – Handbuff veya Resilience gibi – çeşitli kartlardan sonraki roundlarda değer almaktır.

Consistency / Tutarlılık : Destelerin oyun planlarına uyum sağlama yeteneği. Hesaplanmamış rakipler ile karşılaştığında standart performansı gösterebilmesi.

Control / Kontrol : Bu arketip genelde rakiplerinizin oyun planlarını bozmaya odaklı birçok karta sahiptir. Removal, gibi bazı kart tiplerine ya da Lock, Reset gibi keywordlere başvurur.

Counter / Karşı hamle : Bir kart veya mekaniğin, oyundaki başka kartlarda bulunan bir takım özellikleri kısmen ya da tamamen iptal etmesidir. Örneğin Echo kartının oynandığı round Squirrel tarafından Banish edilmesi.

Dry-Pass : İlk roundu kazanan oyuncunun kart avantajı sağlamak veya uzun round oynamak istediği durumlarda Round 2′ de kart oynamadan Pass vermektir.

Engine / Motor : Değeri zaman içinde artan kartlardır. Örneğin Magne Division 3 puanlık bir kart olmasına rağmen her tur kendisine 1 ekler. Önlenmediği takdirde değeri sürekli arttığı için Motor sınıfına dahildir.

Engine Overload : Genelde uzun roundlar oynamayı seven, pek çok farklı motor kullanan deste Arketipidir.

Finisher / Bitirici : Genelde en son hamle olarak oynanan ve puan tablosu üzerinde ciddi değişiklikler yapabilen kartlardır.

High-Roll : Oyunda rastgelelik faktörü içeren kartlar içerisinde şansınızın yaver gittiği durumlardır. Örneğin bir kartınız Poison etkisi altındayken, Morana Runestone kullanarak Vrihedd Sappers bulursanız bu duruma örnek olacaksınız.

Hypertin : Destede yalnızca 1 2 spesifik kart kalana dek desteyi inceltmeyi hedefleyen Arketiptir. Örneğin Nilfgaard Hypertin desteleri, genelde Tibor’u destede bırakmaya özen göstererek Vilgefortz veya Xarthisius gibi kartlardan yüksek verim alır.

Last Say / Son Söz : 3. Roundda oyundaki en son hamleyi yapmaktır. Genelde rakip tarafından engellenmemesi gereken kartlara sahip desteler için önemlidir.

Midrange : Gwent için pek çok farklı durumda kullanılsa da genelde Control araçlarına sahip olan, aynı zamanda boarda yüksek puan koyabilen deste Arketipidir.

Mirror Matchup / Ayna Karşılaşması : Oynanan destenin, yine kendisiyle aynı lider ve oyun tarzına sahip, ya da birebir aynısına karşı eşleşmesidir.

Mulligan / Tercih Safhası : Gwentte roundların başında elinizdeki istemediğiniz kartları gönderip daha iyilerini çekebilmeyi umduğunuz safhadır.

Netdeck : Oyuncuların desteleri kendileri yapmak yerine İnternet üzerinden aktarmaları durumudur.

Point-slam : Rakibinin oynadığı kartlardan bağımsız boarda yüksek puan koymayı hedefleyen deste Arketipidir.

Proactivity / Proaktiflik : Verimli olabilmesi için herhangi bir etkileşime ihtiyaç duymayan kartlardır. Örneğin Ard Feainn Tortoise gibi.

Provision : Deste inşa ederken seçtiğiniz kartların destenizde kapladığı yerdir. Her deste 150 + Liderden gelen bonus provision değerine sahiptir. Ve her kartın sağ alt bölümünde yer alan sayılar toplandığında bu değeri geçmemelidir.

Reactiviy / Reaktiflik : Proaktiflğin tersine değer sağlaması için başka kartlara muhtaç olan kartlardır. Örneğin rakip boardda hiç birim yoksa Boiling oil verim sağlamayacağından Reaktif bir karttır.

Red Coin / Kırmızı Para : Oyuna 2. başlayan oyuncuyu ifade eder.

Removal : Rakip tehditleri ortadan kaldırmaya yarayan araçlardır. Örneğin Bomb Heaver ile rakibinizin senaryosunu yok edebileceğinizden Artifact Removaldır.

Row-Locked : Oyundaki bazı kartların tam verim sağlayabilmesi için belli bir row üzerinde olması gerekir, hareket ettirilirse verimi kaybolur. Örneğin Maraal ile 2. defa zehirlemek istediğinizde onun Meelee de olması gerekir.

Row Punish : Tüm bir sıraya aynı anda etki gösterebilen kartlar için kullanılır. Örneğin Tinboy veya Geralt : Yrden.

Swarm : Çok sayıda küçük token ve birim ile boardu doldurmayı hedefleyen deste Arketipidir. Örneğin Syndicate Firesworn desteleri.

Synergy / Sinerji : En az iki kartın birbiri ile kuvvetli bir etkileşimi olmasıdır. Örneğin Dimun Light Longship ve Heymaey Protector.

Tall Punish : Yüksek puanlara ulaşmış birimleri cezalandırmayı ifade eder. Örneğin Bloody Baron veya Morkvarg : Heart of Terror bu duruma örnektir.

Tech : Destenizdeki diğer kartlarla uyumlu olmayan fakat oynadığınız faction içerisinde bulamadığınız, ve karşılaştığınızda size sorun çıkartan rakiplere karşı önlem olarak kullandığınız kartlardır. Örneğin Swarm destelerinin yoğun olduğu bir metada Surrender kullanmak bu duruma uygundur.

Tempo : Gwent için oynadığınız anda yüksek puanlara ulaşarak rakibiniz ile arayı kapatmanızı ya da açmanızı sağlayan kartlardır. Genelde kanatılırken ya da Mavi para iken tempoyu kaybetmemek önemlidir. Aksi halde rakibiniz sizi cezalandırabilir. Bazı kartlar çok önemli ve güçlü olsalar da düşük tempolu oldukları için genelde Tercih edilmezler. Örneğin Vernossiel yüksek tempolu bir karta örnekken, Allgod düşük tempolu bir örnek ifade eder.

Topdeck : Destenin en üstündeki kartı ifade eder. Albrich, Fisher King veya İnvocation gibi kartlar ile belirlenebilir.

Tutor : Destede tutarlılığı sağlamak ve incelterek ileriki roundlarda daha iyi çekmeyi kolaylaştırmak adına desteden kart oynamaya yardımcı olan kartlardır. Örneğin Oneiromancy veya Amphibious Assault bu kart tipine dahildir.

Thinning / İnceltme : Destenizdeki kartların sayısını azaltmaktır. Bu durum destenizin daha tutarlı olmasını sağlar çünkü pek çok durumda istediğiniz kartları çekmenize yardım eder.

Wide Punish : Row Punish ile beraber aynı anda pek çok kartı cezalandırmayı ifade eder. Ancak burada Wild Boar of the Sea ve Ocvist gibi tüm rakipler üzerinde etkili kartlar da dahildir.

Win Condition / Kazanma Koşulu : Genelde üzerine deste yaptığınız ve kazanmak için uygun şartlar yerine getirmek zorunda olduğunuz kartlardır. Örneğin Schirru’nun Galibiyet koşulunuz olduğu bir destede rakiplerinizin birçoğunu Schirru ile aynı puana denkleştirmeniz gerekir.
Önerilen makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir