QUEN’S GAMBIT: Hileli Gwent Stratejileri #1 DECKBUILDING:

Kapak Görseli: https://www.reddit.com/user/brotherbeck/

Kapak Görseli: https://www.reddit.com/user/brotherbeck/

Öncelikle Hoşgeldiniz! Bu yeni serimizde Gwent oynarken galibiyet yüzdesini yükseltebilecek ve her ne kadar sportmenliğe aykırı olacak olsa da rakipleriniz üzerinde psikolojik bir kaba kuvvet uygulayarak gerek onları sinirlendirmek gerekse dikkatlerini dağıtmak üzerine bir rehber hazırlayacağız.

Başlamadan önce bu rehber serisinin isminden de bahsetmezsek olmaz. Bu metnin yazarı olarak (quendan) nickname’im ve özellikle satrançta rakiplerinizi tongaya düşürmek için taş feda etme durumuna verilen isim olan “gambit” kelimesinin birleşimi. Son zamanlarda Walter Tevis’in (diğer tüm eserleri gibi) diziye uyarlanan The Queen’s Gambit romanından ilham alıyor.

Son olarak bu makalenin Gwent için temel düzeyde oyun bilgisi ve alışkanlık düzeyine erişmiş olanlar için tavsiye edildiğini, olağanüstü tecrübeli ve yetenekli oyuncuların zaten halihazırda bildikleri şeyler olmasından ötürü vakit kaybı olarak nitelendirilebilecek, henüz yeni başlamışlar için ise zaten görece zor bir oyunu daha da karmaşık hale getirip oyundan çabucak kopmayı aşılayabilecek olması muhtemeldir. Ayrıca burada bahsedeceğimiz taktikler, bir video oyunun sağlaması gereken en temel şeyi: eğlenceyi rakibiniz için baltalayacak ve tek taraflı olmasını sağlayacaktır. (Genelde.) Dolayısıyla bu tarz oyunculara karşı bağışıklık kazanmak veya sadece okumak için okumak dışında bir amacınız var ise, ve oyun da olsa sportmenlik ile centilmenliğe önem veren bir insansanız sizin için az da olsa ahlakdışı gelebilir.

Rutin açılış konuşmasının ardından gelelim ana konuya. Genellikle tümdengelimsel bir yaklaşım izlemeyi tercih edeceğim için daha bir Gwent maçına girmeden bile önce, hatta henüz deckbuilderda iken yapabileceğiniz ve başarı oranınıza katkı sağlayabilecek bazı etmenlerden bahsedelim:

Rakibinizi beklenmedik bir hamleyle şaşırtmak gibisi yoktur. Bu kimi zaman tercih edilmeyen, dolayısıyla beklenmeyen, bir kart ilavesiyle kimi zaman ise rakiplerinize blöf yaparak gizleyip son koz olarak etkili bir bitirici olarak kullanmanız gereken kartlardır.

1- Geralt: Yrden / Geralt: Igni

Rakiplerinizin oyun planını kurmasına izin vermek…Defenderını koyup ardı ardına motorlarını yerleştirirken hiçbirşey yapmadan durup izlemek…Karşınızdaki oyuncunun bu kadar cevap verilmeksizin, rahatça oynayabildiği maçların azlığı aranızdaki 50 puanlık farktan aldığı haz ve bu kadar tek taraflılığa karşı içinde duyduğu ufak bir tedirginlik…Ve son hamle olarak tahtaya inen Yrden’in dengeleri altüst edişi. Bildiğim birşey varsa Yrden bu oyundaki en tehlikeli kartlardan birisidir. Bazı eşleşmelerde 2 puanlık bir tuğla, bazılarında ise tek başına tüm roundu kazandırabilecek devasa bir potansiyel.

Eğer removallardan uzak duran bir desteniz var ise Yrden veya Igni dahil ederek (ikisi beraber değil) rakiplerinizi tongaya düşürebilirsiniz.

2- Philippa: Blind Fury:

Tahmin edebileceğiniz gibi burada yer alan kartlar, şimdiki meta çerçevesinde değerlendirildiğinde, pek çok destede yer bulabilen veya herkesin karşısında hazırlıklı oynadığı türden kartlar değil. NR’ın yeni pek çok oyuncağı Philippa’nın bir hayli gözden düşmüş olmasına sebep olsa da son zamanlarda sıklıkla gördüğümüz movement ve assimilate gibi arketipler bu kart karşısında bir hayli kırılgan. Rakibiniz bir iki motorunu yerleştirdikten sonra Philippa’yı sahaya inin ve bu yıldırım kasırgasının altında nasıl can verdiklerine tanık olun.

Karşınızdaki oyuncu muhtemelen pasif puan getirme rekorunu kırabileceğinin hayallerini kurarken birdenbire altüst olan sistemi karşısında bir hayli sinirlenecektir.

3- Schirrú:

Her ne kadar Schirru etrafında oynaması nisbeten kolay bir kart olsa da – ve tabi en azından bir ay kadar önce meta listelerinde başı çekse de – hazırlıksız bir rakibi şoka uğratabilir. Precision Strike lideri ile birlikte tek turda bile mükemmel bir set-up hazırlama şansınız olması da bu kartın neden Master Mirror genişlemesi ile beraber meme olmaktan çıktığı sorusuna yanıt olabilir.

Schirru rakiplerinizin dikkatsizliğinden beslenir ve en ufak hatayı bile değerlendirerek oyunun kaderini değiştirebilir.

4- Dire Bear:

Fevkalade güçlü bir kart olmasa da Dire Bear’ın sağladığı manipülasyon gücü hafife alınacak seviyede değil. Swarm odaklı ya da scenario kullanan engine-overload destelerin varlığının günden güne azalması bu kartın oynanabiliritesini düşürse de sağladığı tempo ve bunun yanı sıra ortadan kaldırılmasının pek kolay olmayışı, ya da daha alternatif amaçlar için (rakip birimleri tek rowa dizilmeye zorlamak gibi) kullanılabilir olması, onu rakibiniz için Yrden şokuna denk getiremeyecek bile olsa bir kabusa çevirebilir.

Dire Bear'ın güçlü yanı bir tech kartı olmasına rağmen yüksek body ve dolayısıyla yüksek temposuyla asla brick olmaması

5- Philippa Eilhart:

Listede ikinci Philippa. Syndicate son zamanlarda zor dönemlerden geçiyor olsa da 9 puan sınırının altındaki istediğiniz rakibi seize edebilmeniz rakibinizi çok daha dikkatli, hesaplı ve bu kartın etrafında oynamaya teşvik edecektir. Karmaşık deste yaklaşımlarının üstüne bir de karşısındaki oyuncunun para kesesini anbean takip etmek muhakkak bir noktada onları hata yapmaya zorlayacak ya da eninde sonunda pes edip çalmak istediğiniz kartı size altın tepside sunmasını sağlayacaktır.

quendanBu şahsi bir liste olsa kesinlikle benim bir numaram olurdu ancak şu durumda herhangi bir sıralama söz konusu değil.

6- Ivar Evil-Eye:

Ivar’ın nisbeten zayıf bir kart olması onu beklenmedik yapmakla kalmıyor, risk alan oyuncuların başına bela olmasıyla onları çileden çıkarıyor. Sözgelimi ilk roundu kaybettiniz ve ikinci roundda rakibiniz tarafından bleed ediliyorsunuz. (Nilfgaard’ın mutlak kaderi) Dikkatsizlik yapıp, küçük de olsa bir kartını çift haneli sayılara ulaştırmışsa Ivar sizin için beklenmedik bir tempo yaratabilir. Rakipleriniz bu tarz durumlarda sıklıkla İnvocation, Vincent veya sonsuz sayıdaki diğer NG tall-punisherlarını gözeterek oynayacaktır. Söz konusu şişmiş birimi yok etmek size yeterince tempo sağlayamayacaksa rakipleriniz bunu göz önünde bulunduran hamleler yapabilir. Böyle durumlar çok sıklıkla yaşanmasa da çılgınlık seviyesinde ender olmadığını belirtmek lazım.

Ivar'ın en tehlikeli yönü sıradan bir tall punisher olmakla kalmaması. Bu yönüyle dikkatli oyuncuları bile şoka uğratabilir.

7- İmperial Manticore / Miruna:

Overwhelming Hunger’ın artık neredeyse klasik tarzda oynanmayıp sıklıkla Viy destelerinde tercih edilmesi, rakiplerinizin otomatik olarak bu iki olasılığı devre dışı bırakmalarına sebep olabilir. TA basılarak yapılan bir açılışın Manticore tarafından yutulması veya Sergeant, Sentry gibi açılış yapmak için sıklıkla başvurulan motorların Miruna yardımıyla seize edilmesi, rakiplerinizin ahmaklıklarını fark edip kendi kendilerini azarlamasıyla veya bu kartları kullanan bir fosil olmanıza yönelik öfke patlamalarıyla, başlar başlamaz forfeit tuşuna basmaları veya odaklanamayan bir zihinle oynamaya devam etmek zorunda kalıp er yada geç hata yapmalarıyla sonuçlanabilir.

Viy'in popülaritesi bu iki kartın etrafında oynanma oranını oldukça düşürüyor, dikkatsiz rakipleri cezalandırmak için birebir.

Listede her factiondan (neutral da dahil) birer karta yer verip rakiplerinizi nasıl tuzağa çekebileceğinize yönelik açıklamalarda bulundum. Normal şartlar altında bir hayli sinir bozucu olabilecek Kambi, Ihuarraquax gibi kartların şu sıralar pek bir zayıf ve başarılı sonuç almanızı etkileyecek düzeyde meta dışı olmaları veya Ciri: Dash, Vysogota, Cahir, Dagur, Keltullis gibi rakiplerinizin önüne geçebileceği, ancak hayatta kalmayı başardıkları sürece tasarımcılarının bol küfür yiyeceği dizaynlardan kaçındım. Sabertooth tiger veya Saesenthesiss gibi sinir bozucu olabilecek ancak beklenmedik olmayacak kartları (sürpriz eylemlerde bulunmayan) da listeye dahil etmedim.

Önerilen makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir