YPSS

   “Oooooo dostum ne yapıyorsun, bayadır görüşemiyoruz. Elindeki ne lan? Büyü asası mı o?”
   “Daha yeni girdin odaya, patavatsızlığını bir tık olsun erteleyemez miydin? Gel bir sarılayım sana.”
   Dağ ormanında bir evde buluşmuştu bu iki arkadaş. Patavatsız olan Kage(keyc) idi.  Aylar sonra arkadaşı Sage’ı(Seyc) görmeye gelmişti. Kage bir insandı ve istediği gibi hayatını yasabiliyordu. Çünkü Nilfgaard olsun Temeria olsun hiç fark etmez, insanlara karşı bir ön yargı yoktu. Ama Sage bir elfti.  bu yüzden gizlenmesi gerektiği yerler oluyordu. İşte tüm bu nedenlerdendir ki Sage Dağ ormanında bir ev yapmış  ve orada çalışmalarını sürdürüyordu. Söylemeyi unuttum Sage büyüler hakkında yazarlık yapıyor  ve topladığı bilgileri kitaplaştırmaya çalışıyor. Ama bunu resmi olarak yapamıyor. Çünkü hiçbir büyücü altında çalışacak kadar verimli bir özgeçmişi yok. Ara sıra ona gelen küçük çaplı işleri değerlendiriyor ve böyle geçimini sağlamaya çalışıyordu. Kage ise yıllardır aktarlık yapan bir tüccar. İkilinin  arkadaşlığı ise Kage’ın sakarlığına dayanıyor. Düz ve uzun yol üzerinden  gitmek yerine KAge kısa ve dağlık yolu tercih ettikten sonra ayağa kayması bir oluyor. Ama dua etmesi gereken bir şey varki Sage’ın evnin yakınlarına düşüyor ve Sage elindeki kısıtlı malzemeler ve daha önce birileri adına yazdığı büyüleri kullanarak onu iyleştiriyor ve böylelikle arkadaşlıkları başlıyordu. Kage ticaret yolu üzerindeyse mutlaka Sage uğrar ve ona aktar otlarından istediklerini bedavaya verir. Neyse bu kadar geçmiş bilgi yeter. Günümüze dönelim. Sage ve Kage birbirlerine sarılmış özlem giderdikten sonra Sage, Kage’nin merakını gideriyor.
   “Lan ne büyü asası. Bildiğin kalem bu. Geçenlerde büyücülük okulu için seçmelere başvurdum. Bunu da o başvurduğumda verdiler.  Tek amacı bizi gaza getirmek.”
   “Oooo büyücü mü olacak bizim Sage? Desene artık şehirler gelmekte de sıkıntı çekmezsin.”
   “Bu arada büyücülük okulu için seçme dedim. Büyücü olacağım demedim. Yazman olarak başvurdum dostum. Büyücülerin yazdıklarını kitaplaştırma gibi dertleri var. Bende belli bir zümrenin yazmanlığını yapmak istiyorum. Ama maalesef bu ilk  iş başvurum değil. Daha önce de banka, yazı işleri vb gibi yerlere başvurmaya çalıştım ama çoğu elf olmamdan kaynaklı beni uygun görmediler.Zaten o işleri de pek istemiyordum. Çünkü büyüden uzaklaşmak gibi bir derdim yok. Büyücüler okulu kabul ederse beni çok iyi olur açıkçası. Ama işte her büyücünün kesin bir tanıdığı vardır, onları geçmek lazım sınavda.”
   Kage arkadaşının üzgün halini görünce biraz burkuldu. Daha önce Sage hiç bahsetmemişti oysa ki bu olaylardan.
   “Niye daha önce bu konuyu açmadın be dostum. Neyse ne, geçmiş geçmişte kalmış. Öğrenilmiş çaresizlik yok sende. Bu sefer sanırım başaracaksın. Yoksa niye başvurasın ki.”
   “İnan Kage başka çıkar yolum yok, elimin ekmek tutsun diye bu sınavı geçmem lazım.”
   “Nasıl bir sınav bir sınav bu Sage? Yardımcı olabileceğim bir konu var mı?”
   “Yok ya yardımcı olmazsın. Salt bilgi ezberlemeye dayalı. Yorum yapma ne bilim yerinde performans verme falan yok. Dümdüz soru formlarından oluşuyor. İsmin de bile  hayır yok YPSS = Yazmanlığa Personel Seçme Sınavı. Ama ne yapalım be oğlum, ekmek parası peşindeyiz. Diğer elflerle aram iyi olmadı hiçbir zaman, biliyorsun az buçuk. Biraz büyü biraz da küçük işlerle hayatımızı idame etmeye çalışıyoruz ama olmuyor. Artık bu resmi yazmanlığı kazanmam gerekiyor.”
   “Halledersin dostum halledersin.”
   “Sınavıma çok az kaldı o yüzden derse dönmem lazım. Saygısızlık etmek istemem Kage ama sonra uğrasan olur mu?”
   “Hiç sıkıntı olmaz dostum. Açık sözlü olman bile yeter. Bak o kadar boşa çalışmamışsın. şimdi söyleyeceğim  sözün hakkını verdin: –Bilgi ayrıcalıktır, ve bu ayrıcalığa herkes ortak olmayacaktır.- Bilgiler yaramış sana. Açık sözlü olmayı iyice kavramışsın. Neyse uzatmayayım sana kolay gelsin. sevdiğin ürünler poşette zaten. Hadi Allah zihin açıklığı versin.”
  “Sağol dostum. İyii ki varsın. Sınavdan sonra görüşeceğiz emin ol.”
   Kage arkadaşı için hazıradığı poşeti masaya bırakıp ayrılırken biraz yüzü düşmüştü. Çünkü arkadaşının böyle bir yükle çalışması hoşuna gitmemişti. Ama yapacak bir şeyi yoktu. tek yapabileceği Dua etmekti. Sage ise masasına döndü ve çalışmaya devam etti. Kendi ayaklarının üstünde durmak  için çalışmalıydı. Evet para için;  kimisi canvar öldürüyor, kimisi ticaret yapıyor, kimisi babadan doğma zengin… Ama yetenekleri itibariyle Sage’ın yapabileceği meslekler kısıtlı. Bu yüzden yazmanlık tam ona göre bir meslek. İşte tam da bu nedenden artık onu rahatsız etmemiz gerekiyor. Bırakalım da sınavına iyice  çalışsın. Kolay gelsin , sen ve senin gibi sınavları olanlara Sage J

-Çalış bakalım Sage umarım istediğin mesleğe yerleşirsin. Ne senin dünyan olan witcher’da ne de bizim dünyamızda insanlar eşit değil. Eşit olması da gerekmiyor. Sadece herkesin geçimini sağlaması gerek. Çünkü herkesin eşit olduğu bir dünya düşünülemez. Canlılık farklılıklarla güzel. Hem herkes zengin olsaydı nasıl bir karmaşa olurdu biliyor musun ? NE  güzel demiş Zenci Fabrikası kitabının yazarı Gil Scott-Heron : Herkes ağalığa soyunacaksa bu ineği kim sağacak?


***Not:
Biliyorum arkadaşlar bu sefer hikaye ne gwent ne de witcher dünyasıyla uyumlu olmadı.  Kusura kalmayın bu yüzden. Bu sefer gerçek hayatla ilgili bir hikaye yazmak istediğim. Zaten anlayanlar anlamıştır; ne üzerine ironi yaptığımı 😀 İnşaAllah sıkılmadan okumuşsunuzdur. Dediğim gibi bu seferlik affınıza sığınıyorum bu hikaye için. Ama hikayelerin yazarı olarak da, biraz kredimiz olsun be, kendimizi yansıtmak için 😀 Herkesin gireceği sınavlar vardır elbet ama şunu da unutmayın. “Geçmişte: keşke olsaydı, dediğiniz çoğu şey için ilerde ; İyi ki olmamış diyeceksinizdir.” Allah bu cümleyi inşaAllah şükrümüzle beraber hepimize söylettirir. Neyse bir sonraki hikayede daha iyi bir şeyle karşınıza çıkarım inşaAllah. Allah’a emanet olun. Yorumlarınızı bekliyor olacağım.

Önerilen makaleler

1 Yorum

  1. Harika bir ironik yazı olmuş hocam! 😀 Okurken çok zevk aldım, nereden buluyorsun böyle ilginç hikayeleri bilmiyorum ama devam et n’olursun 😀

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir